Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

Türkiye Hemofili Derneği Heyeti Kırgızistan'da!

Türkiye Hemofili Derneği Heyeti Kırgızistan'da!

Türkiye Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Zulfikar'ın başkanlığında; başkan yardımcısı Uzm. Dr. Yusuf Büyükpınarbaşılı, Doç. Dr. Gül Nihal Özdemir ve ortopedist Doç. Dr. Fatih Dikici'den oluşan heyet, Kırgızistan ile 2015 yılında imzalanan twinning (kardeş dernek) protokolü çerçevesinde hemofili alanında deneyim ve bilgi paylaşımı yapmak üzere Bişkek'e gitti. Bişkek'te 1. İstanbul - Bişkek Hematoloji Günleri bünyesinde gerçekleştirilen bir dizi ziyaret ve eğitimlerin ardından heyet Kırgız yetkililerle birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Kırgızistan Ulusal Anne ve Çocuk Sağlığı Merkezi'nden çocuk hematoloğu Dr. Aygül Çerekçiyeva Ekim 2015'te başlayan bu protokol sayesinde Türkiye Hemofili Derneği yetkililerinin Kırgızistan'a gelerek ülkede hemofili alanında çalışan hekimler ve sağlık personelinin yanı sıra hastalara ve hasta yakınlarına yönelik eğitimler gerçekleştirerek hemofili hastalarının tedavilerini gerçekleştirdiklerini aktardı. Dr. Çerekçiyeva "Kırgızistan'da hemofili hastaları %70 oranında sakat kalıyor" diye eklerken Prof. Dr. Bülent Zülfikar zamanında ve doğru tedavi ile bu oranın çok daha aşağılara çekilebileceğini, bu süreçte bazı Kırgız hemofili hastalarının tedavilerini gerçekleştirmek üzere Türkiye'ye davet edileceğini bildirdi. Kırgızistan Hemofili Derneği Başkanı Dr. Nurbek Orozaliyev ise ülkede toplam 350 hemofili hastasının yaşadığını, bunların 125 tanesinin 16 yaş altındaki çocuklar olduğunu söyledi. Daha sonra söz alan Uzm. Dr. Yusuf Büyükpınarbaşılı yaklaşık 2 yıl önce geldiğinde Bişkek'teki hemofiliklerin sorunlarının tespitini ve ardından çözüm yollarını anlattığını ifade etti. 2 yılın sonunda özellikle hemofiliklerin faktör preparatlarına az da olsa ulaşabildiklerini ve devlet kurumları ile daha yakın işbirliği içinde olduklarını görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Bu nedenle aynı soydan gelen Türk ve Kırgız halkının kardeşliği için teşekkür etti.

Basın toplantısının ardından çalışmalarına devam eden heyetimiz Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, TİKA ve Manas Üniversitesi ziyaretlerinde yetkililerle bir araya gelerek planan ortak projeler hakkında bilgi alışverişinde bulundu

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Video Galeri

Foto Galeri