Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

2017 Türkiye Hemofili Yaz Kampı Tamamlandı

2017 Türkiye Hemofili Yaz Kampı Tamamlandı

Türkiye Hemofili Derneği’nin her yıl hemofilikleri ve yakınlarını bir araya getirerek organize ettiği geleneksel 23.Türkiye Hemofili Kampı 17-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında İznik DSİ Drazali Sosyal Tesislerinde muhteşem bir atmosferde gerçekleştirildi. Kampımızda 7’si İran’dan olmak üzere 127 hasta ve hasta yakını ile toplam 146 kampçımız bulunmakta idi.

Kampa İstanbul’dan katılacak konuklarımız için kiralanan araçlarla 17 Temmuz 2017 Pazartesi günü sabah 9.30’da Gülhane’den hareket edilerek İznik yolculuğuna başladılar. Kamp komitesi tarafından kararlaştırılan ulaşım sorumluları misafirlerimizi karşılamak üzere 08.30 itibari ile dernek merkezimize geldiler. Otobüslere binen hasta ve hasta yakınlarımıza ikramları yapıldı ve katılımcılara muvakkatname imzalatıldı. Tesislere bir gün önce gidip hazırlıklara başlayan görevlilerimiz kayıt masasında konuklarımızı karşılamak üzere yerlerini aldı. Katılımcılarımız kamp tesisine vardıklarında kayıt masasında kayıtları alındı, kendileri için özel hazırlanmış tişört ve şapkaları dağıtılarak kalacakları odalarına yönlendirildiler.  

Kamp programımız; saat 17.00’de Cazibe Pekeş’in kamp sakinlerine “Hoşgeldiniz ve Kampın aileler için önemini’’ vurgulayan konuşması ile başladı. Ardından ‘’ Havuz kuralları ve sabah sporu ‘’ ile ilgili kurallara değinmek üzere Duran Arslan ve Berna Bal sahneye çıktı. Kampın aileler için en önemli kısmı olan tedavi hizmetlerini ve self-infuzyon/ psikolojik danışmanlık randevuları ile ilgili duyuruyu yapmak için Hanife Özcan ve Irmak Gümüştaş konuşmalarını yaptı. Kamp bilincini hasta ve hasta yakınlarına benimsetebilmek için Sare Bahar Zülfikar kamp kurallarını okumak üzere kürsiye davet edildi. Doç. Dr. Haluk Zülfikar’ın kampın amacını ve programını anlattığı konuşması ile devam etti.

Açılış programımız, Yetenek Sizsiniz finalistlerinden Kaan Obüs’ün Jonglör ve sihirbazlık gösterisi ile başladı. Ardından TRHD tiyatro grubu gösterilerini sergiledi. Seyirciyi oldukça eğlendiren gösterinin sonrasından Genç Hemofili Müzik Grubu sahne alarak seyircilere coşkulu anlar yaşattı. Goncagül ekibinin organize ettiği sürpriz yarışma oynanarak açılış programımız son buldu. Akşam yemeğinin ardından göl kenarında Genç Hemofili Müzik Grubu solisti Muhammet Karakaya kampçılara keyifli dakikalar yaşattı.

Kamp boyunca Spor Eğitmeni Duran Arslan’ın eşliğinde saat 09.00-09.30 arasında sabah sporu  yapılarak güne enerjik bir şekilde başlanıldı. Sabah sporumuzun ardından kamp sakinleri kamp müziğimiz eşliğinde kahvaltılarını yaptılar.

18 Temmuz 2017 kampımızın 2.günü sabah sporu ile başladı. 10:30-12:00 saatleri arasında havuz ve su sporları yapıldı. Öğle yemeğinin ardından kampçılarımız için planlanan ‘’İznik Kültür Gezisi’’ gerçekleştirildi. 7 minibüs, 1 rehber ve her minibüsün sorumluları ile DSİ ‘den saat 14.00 ‘da hareket edildi. İlk durak olarak Ayasofya Müzesi ziyaret edildi. Ardından Lefke Kapısına yapılan ziyarette tarihi hakkında rehberimiz detaylı bilgiler verdi. Son olarak Abdulvahap Tepesine yapılan ziyaretlerde kampçılarımızla toplu fotoğraf çekimi ile gezimiz son buldu. DSİ’ye geri dönen kampçılarımız akşam yemeğinin ardından ‘’ O SES HEMOFİLİ- Eleme’’ programında buluştu. Katılımcıların yoğun talep gösterdiği O Ses Hemofili yarışmasında 15 kişi performanslarıyla özel olarak seçilen jüriyi etkilemeye çalıştılar. Eğlenceli anların yaşandığı O Ses Hemofili Eleme gecesinde 3 yarışmacı yetişkin kategorisinde, 4 yarışmacı çocuk kategorisinde  finale kaldı.

Kampımızın 3. Gününde (19 Temmuz 2017) bilimsel programımız Doç. Dr. Fatih Dikici’nin “Hemofilklerde Ortopedik Sorunlar ve Pratik Öneriler” konulu sunumu ile başladı. Akabinde Prof. Dr. Gülsüm Ak  “Hemofiliklerde Ağız ve Diş Sağlığının Önemini”, doğru diş bakımını ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Oturumların ardından ihtiyacı olan hemofililerin ortopedik ve ağız sağlığı muayeneleri hocalarımız tarafından yapıldı. Hasta ve hasta yakınları için oldukça faydalı olan bilimsel programımız yoğun ilgi gördü. Öğle yemeğinin ardından havuz ve su sporları aktivitesi gerçekleştirildi. Aynı günün akşamında “Yetenek Sizsiniz Hemofili” yarışması ile kampçılarımız birbirinden eğlenceli sahne şovlarını izleyerek, keyifli vakit geçirdiler. Gecenin sonunda katılımcılar tarafından yarışmanın birincisi belirlenmiştir.

Kamp boyunca her gün 14:00 – 15:30 saatleri arasında çocukların anne babalarıyla birlikte katılabilecekleri açık alan etkinlikleri ve yetişkinlere yönelik kapalı alan etkinlikleri ile eğlendik, öğrendik. El becerilerini ve matematiksel düşünce gücünü arttırmayı, birlikte hareket etme bilincini oluşturmayı ve ekip ruhunu benimsetmeyi amaçlayarak hazırladığımız aktivitelere kampçılarımızın yoğun ilgisi oldu. Kampçılarımız için özel olarak hazırlanan aktivitelerde katılımcıların keyifli vakit geçirmesi sağlandı.

Kampın 4. Günü bilimsel programımız Uzm. Dr. Başak Koç Şenol’un “Profilaksi Tedavisi ve Hemofilide Genel Sorunlar” başlığında gerçekleştirdiği oturumu ile başladı. Sayın Şenol oturumunun sonunda katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Ardından Prof. Dr. Ergül Berber ‘in “Sağlığımızı Belirleyenj Genetik Etkenler” konulu oturumu başladı. Sayın Berber,  katılımcılardan gelen ve en çok merak edilen gen tedavisi ve hastalığın genetik etmenleri ile ilgili soruları yanıtladı.

Hemofiliklerin bedensel gelişimleri ve eklemlerinin güçlenmesinde yüzmenin önemli etkisi olduğundan kamp boyunca her gün 15:30 ile 18:30 saatleri arasında spor eğitmenimiz Duran Arslan eşliğinde havuz ve su sporları yapıldı ve yüzme bilmeyen kampçılara eğitmenimiz tarafından özel ders verildi.

Akşam yemeğinin ardından dolu dolu geçen bir kamp organizasyonun son akşamında dernek başkanımız Sayın Prof. Dr. Bülent Zülfikar kampımızdaydı. Yaptığı selamlama konuşmasın ardından hemofilide son gelişmeler hakkında güncel bilgileri katılımcılarımız ile paylaştı. Sayın Zülfikar, 12-15 Nisan 2017 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen 14. Türkiye Hemofili Kongresinde emeği geçenleri sahneye davet ederek teşekkür konuşmasını gerçekleştirdi. Selamlama ve teşekkür konuşmaların ardından kapanış programımızda Yaşar Say klarnetiyle ve Yusuf Goncagül sesi ve gitarıyla katılımcıları mest eden dinleti gerçekleştirdi.

Programımız Genç Hemofili Müzik grubunun veda konserleri ile devam etti. Bir kez daha mükemmel bir performansa imza atarak bütün katılımcılarımıza keyifli anlar yaşatan genç hemofilikler konserlerini yoğun ilgi ve alkışlarla sonlandırdılar. Genç Hemofili Veda Konserinin ardından ikinci kez düzenlenen O Ses Hemofili yarışmasının finalistleri tek tek sahneye çıkarak performanslarını sergilediler. Finale büyük bir özveri ve heyecanla hazırlanan finalistlerimizin heyecanları gözlerden kaçmadı. Gecenin birincisi jüri oylamasıyla belirlenecek olan final yarışmasında, özel olarak belirlenen jüri üyelerimiz her performansı değerlendirdi. Gecenin birincisi açıklanmadan önce, aktivite yöneticilerinin gözlemlerine dayanarak kamp boyunca en iyi performansı sergileyen 3 yetişkin ve 3 çocuk katılımcı belirlendi. Yarışmacılarımız, Sayın Doç. Dr. Haluk Zülfikar hocamız tarafından kendilerine ödüllerini takdim etmek üzere sahneye davet edildiler. Gecenin sonuna gelindiğinde heyecanla beklenen O Ses Hemofili yarışmasının birincisi açıklanmak üzere tüm finalistlerimiz sahneye çağırıldı, kendilerine bu cesaretleri ve mükemmel performanslarından ötürü teşekkür edilerek gecenin birincisine Doç. DR. Haluk Zülfikar tarafından ödülü takdim edildi. Programın sonuna gelindiğinde tüm katılımcılarımızla hatıra fotoğrafı çekildi.

Gerek kamp katılımcılarımız için özel tasarlanmış tişört ve şapkalar, gerekse kamp alanının hemen her yerinde görülebilecek afiş ve görseller ile “SANDIĞIN PEŞİNDE” temasını işledi. Bununla anlatılmak istenen; daima birlikte olmak, ekip ruhu ile hareket etmeyi öğrenmek, ben yerine biz anlayışını benimsemek idi. Kampımızın hedeflediğimiz amaca ulaştığını görmek bizleri memnun etti, gururlandırdı, hatta ağlattı.

Kamptan ayrılırken hüzünlü ve duygusal anlar yaşandı. Kamp katılımcılarına sertifikaları verilerek tek tek hatıra fotoğrafları çekildi. Her biri bizler için çok değerli olan hemofili ve yakınlarından gelen güzel temenni ve teşekkürler aylar süren çalışmalarımızın karşılığı olarak bizleri ziyadesiyle memnun etti.

Kampta emeği geçen kocaman yürekli tüm arkadaşlarımıza teşekkür eder, bir sonraki kampta görüşmeyi ümit ederiz. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Canan kaçmazer
    2017-07-28 22:10:14

    17 temmuz yaz kampında hemeği geçen herkese çok teşekkürler bizleri bir kez daha davet edip bu mutlu neşeli güzel ve eğlenceli günler geçirmemize vesile olanlara çok teşekkür ederiz

    Cevap Ver 0 0

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Video Galeri

Foto Galeri