Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

Hemofili tedavisinde cilt altı yoluyla ve sadece haftada bir kez uygulanan ilk ilaç FDA onayı aldı.

Hemofili tedavisinde cilt altı yoluyla ve sadece haftada bir kez uygulanan ilk ilaç FDA onayı aldı.

Çocuk ve erişkin inhibitörlü hemofili A hastalarında, kanamaların önlenmesi ve azaltılması amacıyla cilt altı (subkutan) uygulanabilen Hemlibra® (emicizumab-kxwh) isimli ilacın rutin kullanımı 16 Kasım 2017 tarihi itibariyle FDA (U.S. Food&Drug Administration = Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi) tarafından onaylanmıştır.

Ağır hemofili hastalarının yaklaşık 1/3'ünde ortaya çıkan ve dışarıdan verilen faktör konsantreleri tedavisine bağlı olarak gelişen ve hemofililer için en ciddi sorun olan inhibitör gelişimi; hastalarda eklem kanamalarının tekrarlaması soncunda eklem hasarlarının gelişmesine ve yaşamı tehdit eden kanamaların güçlükle kontrol altına alınmasından ötürü büyük risk altında kalmalarına neden olmaktadır.  İnhibitörlü çocuk ve erişkin hemofililerde gerçekleştirilen uluslararası, çok merkezli 2 büyük bilimsel çalışmada, haftada 1 kez cilt altına uygulanan Emisizumab’ın kanama sayısını belirgin olarak azalttığı gösterildi. Emisizumab, inhibitörlü hastaların tedavisinde geçtiğimiz 30 yıl içerisinde geliştirilmiş olan ilk yeni ilaçtır.

İnhibitörsüz hastalarda da çalışmalar devam etmekte olup gelecekte tüm hemofili A hastalarının tedavisi amacıyla kullanıma gireceği umulmaktadır. Kısa sürede ABD ve Avrupa ülkelerinde hastalara ulaştırılacağı beklenen ilacı şimdilik Türkiye’deki inhibitörlü hemofili A hastalarından klinik çalışmalara dahil eden çok kısıtlı sayıda hasta kullanabilmektedir. Ancak ülkemizin sağlık otoritelerinin değerlendirmelerinin de devam ettiği düşünülmektedir. 

 

Prof.Dr.Bülent Zülfikar, Uzm.Dr.Başak Koç Şenol

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

 • Beytullah ergünaç
  2018-01-20 15:15:41

  Yaşımız malesef bu ilaç ile tanışmaya yetmeyecek ki henüz novoseven ile tanışamadık ! Malesef her seferinde faktör8 in inhibitör gelişen hastalara, yararı kadar zarının da olduğu söylenir. Bunu ben özellikle deneyimlemiş oldum ve doğrudur! O an sizin içinhayat kurtarıcı olan faktör8 , kullanım dozuna göre gelecek aylarda, vücudun eski faktör düzeyini bulmasını uzatıp sonrasında daha tehlikeye açık halde kalmamıza sebep oluyor. Ben malesef zaten teşhisim 18 yaşımda konulmuş ve bu geçen zamanda yanlış teşhisler sebebi ile yanlış tedaviler uygulanmış biri olarak , romatizma teşhisi ile aspirin önerilmiş talihsizlerdenim. Teşhisim yokken 2 dizimden ilaçsız ameliyat geçirmiş ve sünnet geçirip hayatta kalmış biriyim. Şimdi 2-3 eklemim protez şart pozisyonda yaşıyorum ve malesef yükselen dozlarda novoseven adedi mi Cerrahpaşa temin edemediğini söyleyerek beni 2 yıldır ötelemekte ! Yeni ilaç eğer yüksek dozların gereksinimini ortadan kaldırıyor ise bu devlet neyi bekliyor merak ediyorum? Kimlere rant ve kazanç sağlayacağı ilke ilgili bi çıkar meselesi olduğunu düşünüyorum çünkü mevcut ilaçların maliyetleri bazı muzcumhuriyetlerin yıllık geliri kadar çok tutar bi miktar ! Hakikaten neyi bekliyorsunuz ???????

  Cevap Ver 0 0
 • Sariye çökük
  2017-12-06 17:36:09

  Evet bende hemofili hastasıyım sarı karnem var acaba bende kullanabilirmiyim bu ilaci merak ettim.doktorlarımıza sormak istiyorum

  Cevap Ver 0 0
 • Nurgül
  2017-12-04 15:16:56

  Oğlum 13yaşinda hemofili A hastasi faktör 8 eksikliği bu ilacı nasıl alabiliriz ve faktör 8 yapiliyormu

  Cevap Ver 0 0
 • Sadettin Kaplan
  2017-12-04 12:27:14

  Tūm hemofili hastalara hayırlı olsun Gaziantep Hemofili Dernegi Adına

  Cevap Ver 0 0
 • Hacer
  2017-12-03 22:13:27

  Oglum hemofili a gribu inhibitoru yok ama sikayeti cok agrisi cok.hem dirsek hem dizleri ve ayak bilegi.acaba bizde faydalanabilirmiyiz

  Cevap Ver 0 0
 • Hayriye cansever
  2017-12-03 19:02:31

  Hocam madem çok başarılı Türkiye'de ki inhibitorlu hastalarda da baslansin neden tekrar araştırma yapılıyor. Zaten piyasaya sürmeden önce yıllarca etkisi beklenmiyor mu bi sorun olsa onay alamaz diye düşünüyorum ülkemizin bu konuda da geri kalmasi biz çocuklarını gözleri önünde eriyen ebeveynler için çok zor bir durum.

  Cevap Ver 0 0

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Video Galeri

Foto Galeri