Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

2017 Avrupa Hemofili Konsorsiyumu (EHC) Toplantısı

2017 Avrupa Hemofili Konsorsiyumu (EHC) Toplantısı

Litvanya’ nın başkenti Vilnius'da düzenlenen 2017 EHC Genel Kurul Toplantısı 6-8 Ekim 2017 tarihleri arasında yapıldı. Toplam 310 katılımcı ile gerçekleşen toplantıya derneğimizi temsilen yönetim kurulu adına hemofili babası olan İsmail Balmumcu katıldı.

Toplantının ilk günü 08:30 da EHC Başkanı Brain O’Mahony ve ardından ev sahibi ülke Litvanya Hemofili Derneği Başkanı Egidijus Sliauzys açılış konuşmaları ile başlandı. Açılış konuşmalarından sonra EHC Genel Kurulu toplantısına geçildi. Genel kurula Avrupa Hemofili Konsorsiyumu üyesi 33 ülke temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti. Genel kurulda bir önceki dönem yönetim kurulu faaliyetleri sunuldu. Ardından yeni yönetim kurulu seçimleri gerçekleştirildi.

2019 yılında yapılacak olan EHC toplantısının hangi ülkede yapılacağı oylama il seçildi. Finlandiya ve Makedonya’nın aday olarak kaldığı oylamada her iki ülke kısa bir tanıtım yaptı. Tanıtımlardan sonra yapılan oylama çok çekişmeli geçti. Oylama sonucunda 18 e 15 oy ile Makedonya 2019 yılı EHC toplantısının yapılacağı ülke oldu.

2018 Yılı Avrupa Hemofili Konsersiyumu toplantısının yapılacağı ülke Azerbaycan’ın bir sunumu oldu. Dost ve kardeş ülkemiz ve kardeş derneğimiz olan Azerbaycan Hemofili Derneği 2018 için tüm katılımcıları ülkelerine davet etti.

Genel kurul toplantısının ardından yenen öğle yemeği sonrası Multidisipliner işbirliği konusu ile ilgili olarak Prof. Micheal Markis konuşmasını yaptı. Burada hemofilide korunma, yeni uygulamalar, çocukluk, profilaksi ve fizyoterapi, düzensiz kanamalar alanlarının altı çizildi.

Dr Sonata Trakyminene, Litvanya ve Baltık ülkelerinde hemofili ve yaşadıkları hakkında tüm katılımcılara bilgi aktardı.

EuroBloodNet toplantısında ise AB ülkelerinde finans, maksimum fayda ile ekonomik tüketim ve işbiriği alanlarıda Prof Michael Makris ve Amanda Bok konuşma yaptılar.

İkinci günün ilk paneli hemofilide obezite, fiziksel etkinikler ve eklemlerin korunması üzerineydi. Aşırı kilo ve sağlıksız beslenmenin hemofiliklerdeki etileri ve sıkıntılarının altı çizildi. Burada aşırı kiloun eklemlere ve faktör kullanım maliyetlerine yaptığı artış değinildi.

Yeni Terapiler Konusunda Giueseppe Mazza alınan faktörler sayesinde bireyin yaptığı etkinliklerin artırılması ve sosyalleşme konularına değinirken örneklerde Litvanya da çok sevilen basket sporu ile ilgilenen ve kurulan hemofilik basketbol takımı örnek gösterildi.

Yeni ürünler konusunda Prof. Flora Peyvandi hemofilideki üçüncü kuşak ürün gelişimi hakkında bilgilendirmeler yaptı. Burada faktörler – yarı ömürlü ürünlerden sonra gelecek olan yeni ajanlardan ve bu ajanların hemofiliklerin yaşam kalitesini artıracağından bahsetti.

Ortopedik konularda yaşanan sıkıntılara Dr. Paul Giangrande değinirken, Ralf Kalinowski rehabilitasyon sonrası kalça ve diz sorunları üzerinde  durdu. Operasyonlardan sonra egzersizlerin devamlılığı, kontroller ve kilo alınmaması konularına değinildi. RAS (radyoaktif sinovektomi), doğru ve düzenli evde bakım konuları ile oturumlar devam etti.

Oturumların ardından akşam yemeği kongrenin yapıldığı otelden ayrı Vilnius Grand Resort Otel'de gerçekleştirildi. EHC Başkanı Brian O’Mahony, ve Litvanya Hemofili Derneği Başkanı Egidijus Sliaunzys konuşma yaptılar. EHC Başkanı O’Mahony konuşmasında herkese hoş geldiniz derken EHC in büyük bir aile olduğundan bahsetti.

Son gün ise yarım gün olmasına rağman oldukça yoğun geçti. İnhibitör gelişimi, kanayan kadınlar konusunda hamilelik ve süreçleri üzerine konuşmalar devam etti. Başkanların kapanış konuşmalarından sonra 2017 Yılı EHC toplantısı bitmiş oldu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Video Galeri

Foto Galeri