Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

“Uluslararası Türkiye Kanama Bozuklukları Diş Hekimliği Çalıştayı & Sempozyumu” Ülkemizde İlk Kez Düzenlendi

“Uluslararası Türkiye Kanama Bozuklukları Diş Hekimliği Çalıştayı & Sempozyumu” Ülkemizde İlk Kez Düzenlendi

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Türkiye Hemofili Derneği ve Dünya Hemofili Federasyonu'nun (WFH) birlikte düzenlediği ve ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen “Uluslararası Türkiye Kanama Bozuklukları Diş Hekimliği Çalıştayı & Sempozyumu”, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin ev sahipliğinde, 7 – 8 Aralık 2017 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşti. Çalıştay'a, 13 ayrı kurumdan 45 katılımcı katıldı.

Uluslararası Türkiye Kanama Bozuklukları Diş Hekimliği Çalıştayı  & Sempozyumu açılış konuşmaları ile başladı.TrHD Başkan Yardımcısı Dr. Yusuf Büyükpınarbaşılı, WFH Avrupa bölge yöneticisi Yulian Tsolov,  WFH Dental Komite Başkanı  Dr. Alison Dougall, İstanbul Üniversitesi Diş  Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülsüm Ak, TrHD Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar tarafından gerçekleştirildi. Geçmişten günümüze faaliyetleri ve gelecek hedefleri konusunda bilgi verdiler ve sempozyuma gösterilen ilgiden ve işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek verimli bir çalışma ortamı olmasını dilediler.

Düzenlenen çalıştayda, hemofili hastalarının ağız sağlığı ile ilgili yaklaşımları ve tedavileri tartışılarak ele alındı.

Yapılan konuşmalarda, Prof. Dr. Bülent Zülfikar "Türkiye'de Hemofilinin Önemi" hakkında, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülsüm Ak "Hemofili Hastalarının Dental Tedavilerine Cerrahi Yaklaşımda Lokal önlemler ve Yeni Teknolojileri" hakkında, Prof. Dr. Can Dörter "Yetişkin Hemofilik Hastalarda Çürük Kontrolleri ve Tedavisi" konusunda, Dr. Alison Dougall "Dental Prosedürlerdeki Risklerin Değerlendirilmesinde Uygun Müdahaleler" ile ilgili, Prof. Dr. Korkud Demirel "Sistemik Açıdan Periodontal Hastalıkların Biyolojik Yükleri" hakkında, Prof. Dr. Cem Doğan "Pediatrik Hemofili Hastalarında Koruyucu Yaklaşımlar" hususunda,  Dt. Mert Açıkgöz Türkiye'de düzenlenen "Türkiye Hemofili kamplarında Ağız Sağlığı Eğitimleri"nin nasıl yapıldığına yönelik bilgiler verdiler. Ayrıca, Hemofili hastaları ve yakınları Diş Hekimliği Fakültesine davet edilerek Çalıştaya katılan öğretim üyeleri tarafından muayeneleri yapıldı.

Çalıştay sonunda; İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin, Dünya Hemofili Derneği'nin ve Türkiye Hemofili Derneği'nin işbirliği ile hemofili hastalarının ağız sağlığını korumak ve hastaların ihtiyacı olan diş tedavilerinin uygulanmasını sağlamak amacıyla diş hekimliği uygulamaları multidisipliner bir yaklaşımla gözden geçirildi ve tartışıldı.

Uluslararası Türkiye Kanama Bozuklukları Diş Hekimliği Çalıştayı & Sempozyumu Çalıştay'a katılan katılımcıların hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Video Galeri

Foto Galeri