Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

Faktör Preparatlarının Hazırlanmasını Kolaylaştıran Gelişmeler

Faktör Preparatlarının Hazırlanmasını Kolaylaştıran Gelişmeler

Prof.Dr.Bülent Zülfikar

Hemofili başta olmak üzere kalıtsal kanama bozukluklarının tedavisinde faktör konsantrelerinin kullanımı ile hayati kanamalar tamamen önlenmiş, diğer kanamalar ise kısa sürede kontrol altına alınarak tedavi edilebilir hale gelmiştir. Ülkemiz; sosyal güvenlik kurumu (SGK) kanalıyla bu ilaçları tüm hastalarına ücretsiz olarak sunan sınırlı sayıdaki ülkelerden biridir ve bu uygulama başta hastalarımız olmak üzere, dünya ölçeğinde takdirle karşılanmaktadır. 

Günümüzde faktör konsantreleri ihtiyacı olanlara, sınırlı sayıda ülke dışında damardan enjekte edilen ürünler olarak sunulmaktadır. Kullanılan bu ürünlerin etkinliği ve güvenliği konusunda son yıllarda önemli gelişmeler kat edilmiştir.  Son olarak bu ürünlerin hastalara uygulanmasının kolaylaştırılması, damardan veriliş zamanının kısaltılarak tedaviye uyumun artırılması üzerinde durulmaktadır.

Günümüzde farklı faktör eksikliklerinde, farklı ürünler kullanılmaktadır. Maalesef en kısa süreli ürünün hazırlanması ve uygulanması 5-10 dakika alırken, kimi ürünlerde bu süre 60 dakikayı (1 saat) bulmaktadır. Bunların kanama halinde günde 3-6 kez, profilaksi amaçlı kullanımlarda ise haftada 2-4 kez (1 yılda 104-208 kez) kullanıldığı düşünülürse sorunu olan kişilerin veya onlara bakan ebeveynlerin çok önemli zamanlarını buna ayırmak zorunda kaldıkları görülecektir.

Tedavide kaçınılmaz olan faktör konsantrelerinin kolay hazırlanır olması, zaman tasarrufu sağladığı gibi, tedaviye uyumu (enjeksiyonların zamanında ve belirlenen dozda yapılmasını) sağlamada da çok önemli olduğu kuşkusuzdur.

Günümüzde halen klasik enjeksiyonluk su ve flakon içine doldurulmuş toz şeklinde ambalajlanmış faktör konsantreleri mevcut olduğu gibi yeni jenerasyon ürünler de kullanıma sunulmuştur. Bu yenilikçi (inovatif) ürünlerin ilaç setinde hem çözücü, hem de toz, 2 hazneli aynı enjektörün içinde uygulanmaya hazır olarak bulunmaktadır. Bu yolla hazırlama esnasında ilacın kontamine olması, sulandırma için zaman kaybı, flakonda ürün artığının kalması önlenmektedir. Doğal olarak 1-2 dakikaya inmiş faktör hazırlama ve enjekte etme süresi hasta memnuniyetini artırmakta, tedavilerini zamanında yapma yönünden hastalar tarafından olumlu karşılanmaktadır. Asıl yaklaşımımız ise; hastalarımızın kanamaması, düzenli takipleri, ilaca kolay erişimi, kısa süreli enjeksiyonlar ve hayata tam anlamıyla dahil olarak hayatta üzerlerine düşen rolü üstlenmeleri hususunda çabalarımızı birleştirmemiz olmalıdır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

 • Rebelboy1903
  2020-01-12 12:49:26

  Can Barbaros AtmaNiyazi :) Yıllar Olmuşmuş. Test Çalışmaları 2 - 3 sene süren deri altı ilaçları yurt dışında test denekleri dışında kullanmaya yeni yeni başladılar ve az çok dil bilen siz sigortaları tarafından karşılanıp karşılanmadığına da baktınız mı hiç?

  Cevap Ver 0 0
 • Can Barboros
  2019-10-16 21:02:53

  Bu yazıyı gözlerim kanayarak okudum. Bülent Zülfikar Bey'in bu yazıyı yazmak için harcadığı, bizimse okumak için harcadığımız zamana yazık oldu. Asıl yaklaşımımız ile başlayan paragtafın gerçekleşmesini gerçekten istiyorsa; zamanını Sağlık bakanlığı tarafından ruhsatı kesilen Hemlibra(emicizumab) ilacın, proflaksi tedavisi kullanmak zorunda olan tüm ağır hemofili A hastalarının kullanımı için SGK kapsamına alınması açısından harcarsa daha faydalı olur. Dünyada gelişmiş ülkelerde ki hemofilik hastalar damar yolunu bırakıp cilt altı ilaç ile daha etkili korunmaya başlayalı yıllar oldu.Araştırma yapmayı bilen, interneti olan ve dünyada ki güncel gelişmeleri takip edebilecek kadar dil bilenler için çok yetersiz bir yazı olmuş.

  Cevap Ver 1 2
 • Mustafa Canik
  2019-10-15 17:10:50

  Çalışmalarınız taktire şayandır. Dernek yönetimini tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  Cevap Ver 0 0

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Video Galeri

Foto Galeri