Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

TrHD Kalıtsal Kanama Bozukluklarında Güncel Sorunlar Ve Yeni Tedaviler Sempozyumu Van'da Gerçekleşti

TrHD Kalıtsal Kanama Bozukluklarında Güncel Sorunlar Ve Yeni Tedaviler Sempozyumu Van'da Gerçekleşti

 

Türkiye Hemofili Derneği'nin düzenlemiş olduğu “Kalıtsal Kanama Bozukluklarında Güncel Sorunlar ve Yeni Tedaviler” sempozyumu Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ahmet Faik Öner’in de destekleri ile aralarında uzman hekim, hemofili bireyler, hemofilinin aile bireyleri, hemşireler ve ilaç endüstrisinin temsilcilerinin olduğu 100’e yakın katılımcı ile 28 Ağustos 2019 tarihinde Van’da gerçekleştirildi. Anadolu’da bulunan ve hemofili konusundaki güncel gelişmelere İstanbul kadar yakın olmayan hasta kitlesinin bilgiye doğrudan ulaşması, mevcut sorunlarının dinlenmesi ve zihinlerdeki sorulara cevap bulabilmesi amacıyla Prof. Dr. Bülent Zülfikar başkanlığındaki akademik kadro ve hastalardan oluşan ekiple Van’da buluştu. 

Sempozyumun oturum başkanlığını Prof. Dr. Bülent Zülfikar ve Prof. Dr. Ahmet Faik Öner yaptığı açılış konuşmasında hemofilide mevcut durumun betimlenmesinin ardından günümüzde yapılan çalışmalar ve daha iyiye doğru yol alma konusunda neler yapılabileceği açıklandı. 

Toplantının birinci bölümünde söz alan, Dr. Öğr. Üyesi S. Başak Koç Şenol, hemofili ve diğer kanama bozukluğu olanların sorunları konusunda açıklayıcı bilgiler verdi. Mevcut durumda hemofili için yaşanan olumlu gelişmeleri açıkladı. Ardından Prof. Dr. Gülsüm Ak hemofililerde ağız diş sağlığının önemini vurguladı. Tedavide gelinen aşamaları ve güncel ağız sağlığı konularında hemofiliye nasıl yaklaşılması gerektiğini betimledi. Uzun yıllardır korkularak yaklaşılan hemofili hastalarına bugün implant tedavisi dahi yapılabildiğini övgüyle açıkladı. Oturumun devamında Prof. Dr. Ergül Berber kalıtsal kanama bozukluklarında, hemofilide kalıtım ve genetik aktarımın nasıl olduğunu, hastalığın geçiş ve aktarım sürecini oldukça faydalı bilgi ve örnekler ile açıkladı. Oturumun son bölümünde söz alan Doç. Dr. Haluk Zülfikar günümüzde adından epey söz ettiren internet ve yapay zeka konularında hemofilik bireylerin nasıl İnternet ve yapay zekadan faydalanabileceklerini detaylı sunumuyla anlatarak herkesin zihninde yeni ufuklar açtı. 

Yapılan aranın ardından ikinci bölüme geçildi. 

Öğleden sonraki ilk oturumda Türkiye Hemofili Derneği Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Yusuf Büyükpınarbaşılı, kalıtsal kanama bozukluğu olanlar ve aileleri için sağlıklı yaşam konusunda güncel bilgiler verdi. Hastalıkla daha barışık yaşama ve daha olumlu sonuçlar almak için yapılması gerekenler hakkında oldukça faydalı açıklamalarda bulundu. Sunumun Ardından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Anabilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Kamuran Karaman toplantının gerçekleştiği Van ve Van’ı da içine alan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki hemofiliklerin güncel sorunlarının neler olduğunu, tedaviye ulaşma, tedavinin gerçekleşme süreci, hastaların mevcut hemofili algılarının nasıl olduğunu örneklerle bizlere aktardı. Toplantının son bölümünde Türkiye Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar kalıtsal kanama bozuklukları ve hemofilide mevcut sorunların neler olduğunu ve bu sorunların nasıl çözülmesi gerektiği konusunda güncel tedavi yöntemlerini söyledi. Ardından Dr. Zülfikar hastaların yaşamış olduğu problemlerin çözümleri üzerine konuşmak için bütün hekimleri oturum masasına davet etti. Toplantıya katılan hasta ve hasta yakınlarının sorularına alanlarında uzman hekimlerin cevap vermesiyle oldukça verimli bir eğitim oldu. İstanbul’dan 1650 km uzakta Van’da gerçekleştirilen bu toplantının en can alıcı betimlemesi hemofili çocuklardan birinin Dr. Yusuf Büyükpınarbaşılı’ya sormuş olduğu can alıcı bir soruyla özetlenebilir: “Siz bu kadar yolu bizim için mi geldiniz?”

 

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Video Galeri

Foto Galeri