Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

Kalıtsal Kanama Bozukluğu olan Hastalarda Elektif Ortopedik Cerrahi Bakımı ve Eğitimi – Uygulamalı Kursu

Kalıtsal Kanama Bozukluğu olan Hastalarda Elektif Ortopedik Cerrahi Bakımı ve Eğitimi – Uygulamalı Kursu

Başta hemofili olmak üzere kalıtsal kanama bozukluğu olan hastalarda kanamaların neden olduğu kas-eklem sorunlarının tedavisi ve bunların etkilediği yaşam kalitesinin tekrar normalleştirilmesi tedavi ve bakımın ana ilkelerindendir. İstanbul Üniversitesi ve Türkiye Hemofili Derneği'nin işbirliği ile 9-10 Aralık 2019 tarihlerinde komşu-kardeş ülkelerden ve ülkemizin değişik şehirlerinden gelen konuyla ilgili sağlık mensuplarına yönelik “Hemofili Bakımı ve Eğitimi – Uygulamalı Kursu’’ düzenlendi. Ortopedi ve Travmatoloji, Nükleer Tıp, Pediatrik Hematoloji/Onkoloji, Tıbbi Biyokimya, Ağız-Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi anabilim/bilim dalı öğretim üyeleri tarafından Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında yapılan kursa Azerbaycan’dan 3, Irak’tan 3 hematoloji uzmanı ile ülkemizin farklı şehirlerinden 4 Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı ile 5 Fizyoterapistin katıldı. Kurs endüstri tarafından desteklendi.

Eğitimin birinci gününde (9 Aralık 2019-Pazartesi) Prof. Dr. Bülent Zülfikar, Prof. Dr. Önder Kılıçoğlu, Prof. Dr. Cüneyt Türkmen, Prof. Dr. Gülsüm Ak, Dr. Öğr. Üyesi S. Başak Koç Şenol tarafından "Kalıtsal Kanama Bozukluklarında Hematolojik, Ortopedik ve Ağız-Diş Sorunları ve uygulanan tedaviler" konularında teorik dersler anlatıldı. Ardından düzenlenen ve 10 hastanın irdelendiği, interaktif multidisipliner Artropati Konseyi gerçekleştirildi. Öğleden sonra ise Uygulamalı eklem içi tedaviler ve kas-eklem fizyoterapisi eğitimleri gerçekleştirildi.

Kursun İkinci gününde (10 Aralık 2019-Salı) yurt dışından gelen kursiyerler Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalı ameliyathanesinde gerçekleştirilen 3 ayrı hemofili hastasının muhtelif operasyonlarına katılarak yerinde uygulamada bulundular. Operasyonlar Prof.Dr.Önder Kılıçoğlu ve Doç.Dr. Gökhan Polat tarafından gerçekleştirildi. Operasyonlardan sonra katılımcılar dönüşümlü olarak kalıtsal kanama bozukluğu olan hastalara uygulanan ağız-diş tedavisi ve fizyoterapi seanslarına katıldılar. Burada Prof. Dr. Gülsüm Ak ve Dt. Ayşem Yurtseven’den diş hekimliği; Uzm.fizyoterapist Canan Atay’dan fizyoterapi uygulamaları yapıldı. Öğleden sonra Merkez Biyokimya laboratuvarına geçen kursiyerlere Prof. Dr. Sema Genç ve teknik elemanlar tarafından koagülasyon testleri hakkında bilgiler verilerek uygulamalar yapıldı.

Eğitimin kapanış bölümünde katılımcılar kursların tekrarlanmasını ve ortak çalışma rehberi oluşturulmasını, kendi merkezlerinin de ziyaret edilmesini arzu ettiklerini belirttiler.

Emeği geçenlere, katkıda bulunanlara, destekleyenlere, hocalarımıza, katılımcılara gönülden teşekkür ederiz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Video Galeri

Foto Galeri