Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

Ya Kanama Durmazsa…

Ya Kanama Durmazsa…
17 Nisan Dünya Hemofili Gününü Kutluyoruz.

17 Nisan Dünya Hemofili Gününü Kutluyoruz.

Hemofili; genetik yolla nesilden nesile aktarılan, doğuştan itibaren görülen, kanda faktör ismi verilen ve pıhtılaşmayı sağlayan protein yapısındaki maddelerin eksik olduğu, ömür boyu tedaviye ihtiyaç duyulan bir kanama hastalığıdır. Kanama bozukluğu olanlara, zamanında ve doğru tanı konulması çok önemlidir. Ayrıca tanı konulduktan sonra hastaların tedavi ve takipleri için, farklı dallardan uzmanların birlikte çalışması şarttır. Hastalar yeterince tedavi edilmezlerse maalesef çok erken yaşlarda sakatlığa mahkûm olmakta hatta kaybedilmektedirler.

Türkiye Hemofili Derneğimiz; hemofili hastalarına ve ailelerine 1992 yılından beri karşılıksız hizmet vermekte, yaptığı bilimsel ve sosyal çalışmalarla konuyla ilgili uzmanların yetişmesine ve hastaların tedavisine katkıda bulunmakta, ülkemizi Avrupa Hemofili Birliği’nde ve Dünya Hemofili Federasyonu’nda başarıyla temsil etmektedir.

Dünyadaki 650.000 hemofili hastasının maalesef yarıya yakını yeterli tedavi alamamaktadır. Ülkemizde yaklaşık 80.000 kişiyi ilgilendiren hemofili ve diğer kalıtsal kanama bozukluğu olanların yarıya yakını Türkiye Hemofili Derneği, onun il temsilcilikleri ve bilim kurulu üyelerinin takip ve tedavi hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Hastaların ne zaman kanayacağı belli olmadığından, bununla mücadele eden sağlık mensuplarının ve sivil toplum kuruluşlarının çok iyi organize olması gerektiği aşikardır. Kamu yararına çalışan derneğimiz bu yükümlülüğünü 28 yıldır üstün bir başarı ve gönüllülük esasıyla sürdürmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Hemofili Federasyonu (WFH) ve Sağlık Bakanlığımız 17 Nisan Dünya Hemofili Gününde kamuoyunun bu hastalığa daha dikkatinin çekilmesi, resmi otorite, sivil toplum kuruluşları ve bu sorunu bedeninde, evinde daha da önemlisi yüreğinde yaşayanları bir araya getiren kutlama programları gerçekleştirmektedirler. Türkiye Hemofili Derneğimiz de bu bilinç ve amaçla, COVİD-19 salgınını önleme kurallarını da dikkate alarak, 17 Nisan 2020 Cuma günü, 17.00 - 19.00 saatleri arasında internet ortamında, bilimsel ve sosyal bir program ile Dünya Hemofili Gününü kutlayacaktır.

Daima “Ya Kanama Durmazsa” endişesini yaşayan tüm kalıtsal kanama bozukluğu olan hastalarımıza bilimden aldığı gücü, gönülden geçirerek sunan Türkiye Hemofili Derneğinin bu etkinliğinin kamuoyuna duyurulması konusunda görsel ve yazılı basın kuruluşlarımızın katkıları tartışılmazdır. Düzenlediğimiz 17 Nisan 2020 - Dünya Hemofili Günü Kutlama Programımızı ajandanıza kaydetmenizi, bu dönemde yapacağınız yazılı ve görsel programlarınızda sizlere her zaman destek verebileceğimizi hatırlatarak, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteğinizi bekler, saygılar sunarız.

Prof. Dr. Bülent ZÜLFİKAR
Türkiye Hemofili Derneği Başkanı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Video Galeri

Foto Galeri