Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

Koronavirüs (COVID-19) Bulaşma ve Korunma Yolları Toplantısı

Koronavirüs (COVID-19) Bulaşma ve Korunma Yolları Toplantısı

Türkiye Hemofili Derneği’mizin düzenli toplantılarından olan “Aile Buluşmaları” koronavirüs salgını (CoViD-19) sürecinde online olarak sürdürülmektedir. Bu online buluşmaların 2.si 15 Nisan 2020 - Çarşamba günü 17.00’de gerçekleştirildi. Günün konusu “Koronavirüs (COVID-19) Bulaşma ve Korunma Yolları" idi. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaşanan salgını pandemi ilan etmesi ile derneğimiz tüm bilimsel ve güncel gelişmeleri yakından takip ederek üyelerini bilgilendirmeyi görev bilmiştir. Bu bağlamda derneğimiz başkan yardımcısı Uzm. Dr. Yusuf Büyükpınarbaşılı 72 ayrı istasyondan katılım gösterilen bir konferans gerçekleştirmiştir. Dünya’nın dört bir yanını etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ile ilgili kalıtsal kanama bozukluğu olan bireylere; koronavirüsünün bulaşma yolları, korunma önlemleri, risk grupları ve izolasyon döneminde bireylerin kendileri ve yakınları için fayda sağlayabilecek, yaşam kalitelerini artıracak önerilerde bulunmuştur.

Koronavirüsün hasta veya taşıyıcı kişilerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya çıkan damlacıklar ile bulaştığı; özellikle ağız, burun ve göz temaslarından uzak durulması gerektiği önemle vurgulanmıştır. Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına değinen Dr. Büyükpınarbaşılı hemofili ve diğer kanama bozukluklarının hayati risk unsuru oluşturduğu açıklanan hastalıklar arasında yer almadığının, toplumun geneli ile aynı derecede risk altında olduklarının altını özellikle çizmiştir. Çocuklarda ise durumun yetişkinlerden daha farklı olduğunu, klinik tablonun daha hafif seyrettiğini belirtmiştir. Doğru bilinen yanlışlara da sunumunda yer vererek bireylerin bu süreçte gereksiz ilaç kullanımına, farklı sonuçlar doğurabilecek tedbirlere gerek duymamasına dikkat çekmiştir. Evde daha fazla vakit geçirilen bu dönemde; özellikle fiziksel – zihinsel ve psikolojik sağlığımızı korumak için yeterli uykunun, dengeli beslenmenin ve ev egzersizlerinin düzenli yapılmasının bağışıklık sistemimiz üzerine önemli yararlarının olduğunu anlatmıştır. Çocuklar ile zamanı daha etkin ve eğitici geçirebilmek için ebeveynlere seslenerek yaratıcı fikirler ile okullarından ve arkadaşlarından uzak kalan miniklerimizin yaşam kalitelerinin artırılması için tavsiyeler sunulmuştur.

Katılımcılar tarafından merak edilen ülkemizde ve Avrupa’da koronavirüs teşhisi alan kalıtsal kanama bozukluğu olan kişi sayısı ve onların bağışıklık durumu ile ilgili önemli noktalara ise dernek başkanımız Prof. Dr. Bülent Zülfikar açıklık getirmiş, plazma tedavisinin önemini vurgulamıştır.

Gelen tüm soruların yanıtlarının verilmesine özen gösterilen yayınımız başarı ile tamamlanmış olup, güncel sorunlara bilimsel perspektifle ışık tutulmasından memnun kalan ve bu duygularını tarafımıza ileten tüm üyelerimize, kalıtsal kanama bozukluğu olan her bir bireye ve yakınına biz de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Konferansımıza katılamayan ve tekrar izlemek isteyen üyelerimiz için Aile Buluşmamız derneğimiz YouTube kanalında paylaşılmıştır.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Video Galeri

Foto Galeri