Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

Hemofili Dünyası İçin İnternet - Sosyal Medya ve Yapay Zeka

Hemofili Dünyası İçin İnternet - Sosyal Medya ve Yapay Zeka

Türkiye Hemofili Derneği olarak her 15 günde bir dernek merkezimizde gerçekleştirdiğimiz “Geleneksel Aile Buluşmaları”  COVID-19 tedbirleri nedeniyle, haftalık periyotlarla internet ortamında gerçekleşmeye devam etmektedir. Bu kez, 6 Mayıs 2020 - Çarşamba günü 17.00-18.00 saatleri arasında “Korona Günlerinde Hemofili Dünyası İçin İnternet - Sosyal Medya ve Yapay Zeka” konusu irdelendi. İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Haluk Zülfikar’ın konuşmacı olduğu 5.buluşmamıza 46 ayrı noktadan izleyiciler katıldı.

Yaşadığımız salgına, insanımızın %19’unun CoViD-19, büyük çoğunluğunun (%81) ise koronavirüs olarak adlandırdığını belirten Dr.Zülfikar, koronavirüs öncesini ve mevcut süreci değerlendirdi. Korona öncesinde birçok konuda uluslararası deyimi (uluslararası kongre, uluslararası fuar, uluslararası festival gibi) kullanılırken, korona süresince internetin öneminin çok daha belirginlik kazandığını, bunun yokluğunun uluslararası tüm oluşumların da olmayacağını gösterdiğini söyledi. İnternet sayesinde kendimize kilometrelerce uzaklıkta bulunan ülkelerden veya insanlardan haberdar olabilmemiz, bizi ve benzeri oluşumları uluslararası statüye soktuğunu, bihaber olunması durumunda ise, bu statünün asla var olamayacağından bahsetti.

Doç.Dr.Zülfikar Türkiye’de insanların haber almak için kullandığı mecraları istatistiki verilere dayanarak aşağıdaki gibi sıraladı;

  1. Sosyal Medya
  2. İnternet (web) Sayfaları
  3. Bilgi Platformları
  4. Televizyon
  5. Eğlence
  6. Öğrenmek
  7. Elektronik Posta

İnsanların günümüzde interneti oldukça yoğun kullanmalarına karşın, haberlerin güvenilirliğine gelince, %75 gibi büyük bir çoğunluğun ilk tercihinin televizyon olduğu, bunu internetin (web sayfalarının) takip ettiğinin altını çizdi. Bunun en büyük nedeninin bilime dayalı doğruluğu anlama becerisinin, yani korona sonrası sorgulayan kesimin artması olduğunu belirtti. Test, kanıt, ispat, ölçme ve değerlendirmeye dayanmayan söylemlerin insanlar tarafından sorgulandığını belirten Doç.Dr.Zülfikar, bu söylemlerde bulunan ve bunları ortaya koyanların televizyonda daha fazla izlendiğini ve daha güvenilir olduklarının düşünüldüğünü söyledi. Hemofilik bireylerin kendi yaşantıları nedeniyle bahsedilen durumda ve sebep-sonuç ilişkisinde oldukça yetenekli olduklarını beyan etti.

İnterneti kullanmak amacıyla hedef kitleye herhangi bir eğitim verilmediğinde büyük sorunlarla karşılaşıldığını ve bunun için en başta eğiticilerin eğitilmesi gerektiğini belirten Haluk bey, eğitimler sayesinde hedef kitleye bilginin daha kolay ve daha doğru bir şekilde aktarıldığını, derneğimiz ve benzeri platformların internet yoluyla doğru bilgiyi yaymalarının zorunlu olduğunun da altını çizdi. Derneğimizin online mecraların kullanımı ile alakalı eğitimler düzenleyerek yüz yüze sosyalleşmeyi de ön planda tuttuğunu bir kez daha vurguladı.

Konuşmasına “sosyal medya nedir?” sorusunu yanıtlamak ile devam eden Doç.Dr.Zülfikar; bunu, bireylerin çeşitli medya kanallarıyla sosyalleşmesi olarak tanımladı. Medyanın Yeni Medya ve Geleneksel Medya olarak ikiye ayrıldığını, (1) yeni medyanın; online kanallar ve sosyal medya, (2) geleneksel medyanınise; tv, radyo ve gazete-dergi gibi basılı ürünlerden oluştuğunu söyledi.

Sosyal medya kullanımının internet öncesi dönemde, radyo kanalları ile başladığını, günümüzde ise internet kullanımında ön sıraya geçtiğinden bahsetti. Özellikle genç nesilde internet kullanımı dendiğinde sosyal medya akla gelen ilk mecra olmaktadır. Bu durumun doğru bilgiye erişim, araştırma yetisi ve internetin doğru kullanımını engellediği belirtildi.

Sosyal medyadaki sosyalleşmenin yüz yüze sosyalleşmeyi engellemediği sürece avantaj sağladığını, aksi takdirde büyük sorunlar doğuracağını; yanlış kullanım nedeniyle izole bir hayatımızın olduğunu ve canlı (bire bir temaslı) ilişki kurmaktan uzaklaşıldığını belirtti. Sözlerine bu durumdan etkilenen özel konusu olan kişilerin daha interaktif olduğunu, zira bu kişilere günlük hayatta rastlanmasının zor olduğunu belirterek devam eden Haluk bey; hemofilik bireylerde her kanamada yeni medya kullanımının artmasından dolayı bilinçli internet kullanımının yüksek olduğunu ve yaşadığımız evde kalma sürecini verimli bir şekilde değerlendirdiklerini açıkladı.

Doç.Dr.Zülfikar; bu üç başlığın (İnternet, Sosyal Medya ve Yapay Zeka) birbiri ile iç içe geçtiğini belirtirken, evde kalma sürecinde gerçekleşen internet eğitimlerinde entegrasyonun sağlanamadığını beyan etti. Bu durumda ikili yapı söz konusu olacağından ve veri çelişkisini doğuracağından bahsetti. Bir yanda TV kanalları üzerinden eğitim veren Milli Eğitim Bakanlığı, diğer yanda internet üzerinden eğitim veren özel okullar arasında bilgi entegrasyonu olmaması bu ikili yapının oluşmasında etkili olduğu vurgulandı.

Akabinde izleyenlerin önce internet ve sosyal medya ile alakalı sorularını yanıtlamaya geçildi. Gelişen teknoloji sonucu üretimde insan gücüne olan ihtiyacın azalmasının gelecekte neler getirecektir? ve Online toplantı ve eğitimlerin herhangi bir sınırı var mıdır? soruları dikkat çekici idi.

İlk soruya; “teknolojinin akıl almaz bir hızla gelişmesi, daha seri ve hatasız üretim yapılabilmesine ve insanoğlunda ise geleceğinin olmayacağı algısının oluşmasına neden oldu. Buna karşın birçok ülkede nüfusu arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmakta olup, önemli olanın kalifiye insanın çoğunlukta olmasıdır. Bu kalifiye insana gelişmiş insan da denebilir. İnsan nüfusu artabilir fakat geleceğe hazır insan nüfusunda artış olması gerekmektedir. Belirli zümrelerin sayısındaki artış daha fazla olacaktır. Bu asimetrinin sebebi ise bilgi olacaktır.” yanıtını verirdi.

İkinci soruya ise; “Amaç ve hedef kitlenin belirlenmesi en başta gelir. Online toplantıları dar kapsamda düşünmemiz mümkün değildir. Bu toplantılar; zaman ve ortam farklarını ortadan kaldırmaktadır.” olarak yanıtladı.

 

  1. Konferansımıza teknik bir aksaklık nedeniyle tekrar kaldığı yerden devam etmek üzere son verilmiş olup, bahsi geçen süreç için katılım sağlayamayan ve tekrar izlemek isteyen üyelerimiz için Aile Buluşmamız derneğimizin YouTube kanalında paylaşılacaktır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Video Galeri

Foto Galeri