Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

Hemofililer için Ortopedik Operasyon Gereksinimi ve Yara Bakımı

Hemofililer için Ortopedik Operasyon Gereksinimi ve Yara Bakımı

Türkiye Hemofili Derneğimizin Geleneksel Aile Buluşmalarında haftanın ilk buluşması “Hemofililer için Ortopedik Operasyon Gereksinimi ve Yara Bakımı” konusu üzerine gerçekleştirildi. Online olarak 13 Mayıs 2020 Çarşamba, 17.00-18.30 saatleri arasında yapılan 7. buluşmamızın konuşmacıları derneğimiz bilim kurulu üyelerinden Prof. Dr. Önder Kılıçoğlu ve Doç. Dr. Gökhan Polat idi. Buluşmaya 78 ayrı istasyondan izleyiciler katıldı.

Koronavirüs salgını sürecinde, derneğimizin gerçekleştirdiği “Aile Buluşmaları” web seminerlerinin bilimsel ve sosyal faydalarına değinerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Önder Kılıçoğlu; bugünkü toplantıda hemofililerin ortopedik ihtiyaçların kaynağını / nedenini, ayrıca teşhis ve tedavi sürecine dair bilgilerin aktarmayı hedeflediklerini belirtti.  Doç. Dr. Gökhan Polat ise sunumuna; sağlıklı eklemin, hareket kabiliyeti ve ağrısız bir hayat sürmek anlamına geldiğini söyleyerek başladı. Hemofililerde kanama ile oluşan eklem sorunlarına ise “Hemofilik Artropati” adının verildiğini belirtti. En sık görülen problemlerin yük alan ve çok kullanılan eklemler üzerinde oluştuğunu, eklemin pürüzsüz yapısının bozulduğunu, dolasıyla tedavide eklemlerin ve hareket kabiliyetinin korunmasının hedeflendiğini söyledi. Kanamaların erken döneminde; faktör replasmanının ve koruyucu tedbirlerin (bandaj sarmak, soğuk uygulama, yüksekte tutma, istirahat, dizlik- kol askısı gibi ortezlerin kullanımı), akabinde de fizyoterapinin ve ev eksersizlerinin önemine değinen Dr. Polat hastaların, Türkiye Hemofili Derneği bünyesinde verilmeye başlanan fizyoterapi desteğinden de yararlanabileceklerini hatırlattı. Eklem problemlerinde dikkatle üzerinde durulan diğer önemli bir konu ise, tekrarlayan kanamaların neden olduğu  Kronik Sinovit idi. Tedavi şekillerinden biri olarak belirtilen Artroskopik Sinovektomi ile, eklem içerisine girilerek, eklem hassasiyetine, ağrıya ve  kanamaya yol açan yapıların uzaklaştırmasını sağlandığını videolar göstererek söyledi. Dr. Polat, bazı hastalarda tekrarlayan kanamalar sebebiyle eklem hareketleri ve kıkırdak kayıplarının görüldüğünü, bu durumun ise geç dönem kas-eklem sorunları olarak isimlendirildiğini belirtti. Bu aşamaya gelmeden önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayarak, sunumunu sonlandırdı.

Prof. Dr. Önder Kılıçoğlu, tüm dinleyicilere seslenerek hemofiliklerin önce kendilerine gerekli korumayı sağlamalarını, buna rağmen gelişen olumsuz hallerde de her zaman onların yanında olduklarının mesajını iletti. Derneğimiz başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar, 25 yaşından büyük hemofiliklerin neredeyse %80’inde profilaktik faktör uygulamasının eksikliğine ve hasta takibinin yetersizliğine bağlı olarak dizler, ayak bilekleri ve dirseklerde problemlerinin görüldüğünü söyleyerek; hocalarımıza hangi aşamada ve sorunlarda ortopedi bölümüne başvurunun yapılması gerektiği sorusunu yöneltti. Ortopedik müdahalelerin tekrarlayan kanamalar nedeniyle hedef eklem haline gelmiş, ancak henüz zedelenmemiş eklemlere yapılmasının önemine değinerek, erken yaş grubunda sıfır (0) kas-eklem hasarını hedeflediklerini belirtti. Öncelikle cerrahi yöntemler dışındaki tedavilerin tercih edildiğini vurguladılar. Yönetim kurulu üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Başak Koç erken dönemde ortopedik müdahalelere ihtiyaç duyulmaması için hematoloji uzmanı olarak kendilerinin mümkün olan en uygun zamanda profilaksi (koruyucu) tedaviye başladıklarını, kanamalar olmadan önlem aldıklarını paylaştı.

Önder Kılıçoğlu eklemlerde oluşan kireçlenmenin tedavisi için bahsi geçen kök hücre veya kıkırdak doku nakli gibi cerrahi girişimlere yönelik sorulara, kıkırdak doku naklinin hemofilikler için uygun olamayacağının, kök hücre tedavisi için de günümüzde henüz kanıtlanmış, uygun bir tedavi biçimi olmadığının altını çizdi. Katılımcılarımızdan gelen bir diğer soru ise glukozamin, kondroitin vb tabletlerin gerekliliği ve faydaları üzerine oldu. Hiçbir çalışmada kanıtlanmış bir etkisinin olmadığını açıkça dile getiren Önder Hoca, daha kuvvetli ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile aynı etkinin elde edilebileceğinin, bu tür tabletlerin bilimsel bir desteğinin bulunmadığını belirtti. Dr. Zülfikar tedavi yöntemlerinde kullanılan ilaçlar ve kullanım süreleri ile alakalı “antiinflamatuvar” ilaçların kullanım şekillerine, sıklık ve dozlarına yönelik yönelttiği soruya Gökhan Polat; kullanılan her ilacın içindeki etken maddelere göre değişkenlik görülebileceğini, yan etkilerinin de kullanım şekillerine göre oluşabileceğini, uzun süreler kullanıldığında böbrekler ile ilgili sıkıntı yaratabileceğine değindi. Hekimlerin kontrolü dışında kullanımın uygun olmayacağının altını çizdi.

Ameliyatlardan sonra kişilerin protezlerini uzun yıllar kullanabilmeleri, kaslarını güçlü tutmaları ve operasyonların faydalarının süresinin uzaması için Prof. Dr. Kılıçoğlu, cerrahların hastaların taleplerini doğru anlaması gerektiğinin yanı sıra; hastanın hekime şikayetlerini ve operasyon sonrasındaki beklentilerini tam olarak aktarmasının önemine vurgu yaptı. Temel sorunun belirlenip, hastanın ameliyat sonrası protokolleri yerine getirmesinin gerekliliğini belirtti. Uzun yıllar hemofilikler ile bir arada olduğunu ve birçok hasta grubuna göre tedavi uyum motivasyonun hemofilik bireylerde çok yüksek olduğunu söyledi. Hemofiliklerde ameliyatlardan sonra hareketi elde etmelerinin, pıhtılaşma sorununun yol açtığı fizik tedavi uygulamalarında yaşanan yavaşlamalar sebebi ile iyileşmenin biraz daha yavaş olduğunu, 6 aylık bir süreçte sık takip ettiklerini dile getirdi. Dr. Koç, ameliyatlardan sonra hematolojik kontrollerin de ihmal edilmemesini, olabilecek yeni kanamaların yapılan operasyonlara olumsuz yönde etkisinin olacağının bilinmesi üzerine önlemlerinin alınmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Dizlerinde protez olan bir katılımcıdan spor yapmak konusunda gelen soruya yönelik, mutlaka kişiye fizyoterapistlerin önerdiği egzersizler ile kuvvetlendirme programlarının faydalı olabileceği yanıtı verildi. Bu konuya katkı sağlayan Genel Sekreterimiz Dr. Fikret Bezgal derneğimizin web sitesinde hemofiliklere özel ev egzersizlerine yönelik yayınlarının olduğunu duyurdu.

Protezi olan bir hemofilinin koronavirüse yakalanmasının risklerine değinildiğinde; bilinen bir vakanın olmadığı belirtildi. Fakat Dr. Polat özellikle koronavirüs bağlamında kalmayıp, vücuttaki herhangi bir enfeksiyonun protezleri olumsuz anlamda etkilediğini, pandemi süreci geçtiğinde de bağışıklık sistemi ile ilgili olarak dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Dr. Bülent Zülfikar ise Avrupa’da açıklanan koronavirüs vakalarının içinde 49 hemofilik olduğunu, Türkiye’de de bilinen 1 vaka olduğunu bir ek bilgi olarak paylaşarak, hemofilinin tek başına bir risk oluşturmadığının tekrar altını çizdi.

En sık görülen bir başka ortopedik sorun olan ayak bileklerindeki problemlere ve tedavilerine yönelik Önder Kılıçoğlu; ayak bileklerinin zor bir eklem olmadığını, protez ve dondurma ameliyatının yapılabileceğini söyledi. Operasyona karar vermeden önce hasta ile birlikte gerekliliği üzerine konuştuklarını özellikle dile getirdi, her iki bileğe müdahale edilmesi gerektiği durumlarda bir bileğe dondurma diğer bileğe protez yapmayı tercih ettiklerini dile getirdi. Korkulacak bir operasyon olmadığını söyleyerek katılımcıları cesaretlendirdi.

Eklem içine yapılan enjeksiyonların faydalı olduğunun, gerekli görüldüğünde 6 ayda bir tekrar edilebileceğini belirterek, özellikle diz, ayak bileği eklemelerinin kalça ve omuz eklemlerine göre daha etkili olduğunu pratik uygulamalarında ki tecrübeleri ile paylaştılar.

Hemofilikler de ortopedik sorunlara bütüncül bir bakış açısı gerekliliğine, bir eklem düzelirken bir başka eklemin zarar görmemesi için önlemlerin alınmasının gerekliliğine, erken dönemlerde yapılacak müdahaleler ile cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulmadan yaşamımızı sürdürebileceğimizin tekrar vurgulandığı yayınımız 98 dk. sürmüştür. Konferans sırasında ve sonrasında online sürdürülen programlara memnuniyetlerini ve devam etmesi yönelik isteklerini ileten üyelerimize teşekkür ederiz. Katılım sağlayamayan ve tekrar izlemek isteyen üyelerimiz derneğimizin YouTube kanalından yayını takip edebilirler.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Video Galeri

Foto Galeri