Hemofili Derneğine Bağış Yapın Hemofili Derneğine Üye Olun

Yeni Tedavi Ürünlerinin Ülkemizde Kullanıma Sunulması Hakkında

Yeni Tedavi Ürünlerinin Ülkemizde Kullanıma Sunulması Hakkında

Değerli Üyelerimiz,

Türkiye Hemofili Derneğimiz; hemofili hastalarına ve ailelerine 1992 yılından beri karşılıksız olarak başta sağlık ve sosyal olmak üzere birçok alanda hizmet vermekte, yaptığı bilimsel çalışmalarla konuyla ilgili uzmanların yetişmesine ve hastaların tedavisine katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra resmi otoritelerimizle de ortak projeler içinde olmaktadır. Bunların sonucunda; rekombinat faktörlerin geri ödeme kapsamına alınmasından (2006), profilaksi tedavisinin ücretsiz olarak uygulanmasına ve 18 yaş altı tüm kişilerin devlet sigortası kapsamında tedavi ve ilaç giderlerinin karşılanmasına (2007) kadar birçok hakkın kazanılmasında etkili olmuştur.

Ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede hemofili tedavisi uzun yıllardır damar yoluyla uygulanan plazma veya rekombinat kaynaklı faktör konsantreleriyle yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda son 6 yılda uzun etkili rekombinant faktörler, deri altı uygulanan faktör dışı pıhtılaşma sağlayıcı ürünler tedavide kullanılır hale gelmiştir. Bu ürünlerin az bir kısmı ruhsatlarını almış, pek çoğunun ise klinik araştırmaları devam etmektedir.

Yurtdışında yaklaşık iki yıldır onay alıp kullanılan deri altı uygulanan ürünlerden Emicizumab için ilgili firmaya Sağlık Bakanlığımız ruhsat vermiştir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan geri ödeme onayı almayı beklediği öğrenilmiştir.

Türkiye Hemofili Derneği olarak, yeni geliştirilen etkili ve güvenli ürünlerin en kısa zamanda hastalarımızın kullanımına sunulması için idari yazışmalar yapılmakta, klinik araştırmaların içinde bulunarak bilimsel kanaatlerimiz ilgili makamlara iletilmekte, ayrıca basılı ve sosyal medyada da konu sık sık dile getirilmektedir.

Bilgilerinizi rica eder, sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla.


Türkiye Hemofili Derneği Yönetim Kurulu

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

 • Mustafa Canik
  2020-05-21 03:39:12

  Emeği geçenlere teşekkür ederim
  Allah razı olsun

  Cevap Ver 0 0
 • Ahmet
  2020-05-20 18:43:29

  Hemofili tedavi merkezi tam kapasiteli kurulursa bence temelden bu sorunlar gerçekleşir bunun için mutlaka mücadele etmeliyiz

  Cevap Ver 0 0

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Video Galeri

Foto Galeri