×

Şanlıurfa İli Hemofili Eğitim Semineri

Türkiye Hemofili Derneği (TRHD) ve Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu Şanlıurfa İli Hemofili Eğitim Semineri 18 Temmuz 2017 tarihinde saat 15:00-17.30 arasında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

 

Bilimsel Güncelleme- Hemofilide Nihai Bilgiler eğitim seminerinin açılışı Şanlıurfa E.A.H. Başhekimi sayın Faruk Günak tarafından yapıldı ve ardından konuşmacılar ile devam etti. Konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Onkoloji Enstitüsü öğretim üyesi ve Türkiye Hemofili Derneği Başkanı sayın Prof. Dr. Bülent Zülfikar ile Şanlıurfa E.A.H. Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Kliniğinden Uzm. Dr. Başak Şenol katıldı.

 

İlk konuşmada Uzm. Dr. Başak Şenol tarafından Hemofilinin tanı ve tedavisi konusunda bilgiler verildi. Ardından Prof. Dr. Bülent Zülfikar geçmişten günümüze hemofiliye değinmiş ve hemofililerin sorunları ile bunlara çözüm için gerekenleri anlattı. Ayrıca Sayın Zülfikar Hemofilide son gelişmeler mevcut yeni tedaviler ve gen nakli hakkında bilgi verdi.

 

Son olarak Sayın Şenol ve Zülfikar Faktör kullanımında sağlık uygulama tebliğini anlattı ve interaktif bir oturum gerçekleştirdi. Bölgemizde mevcut olan sorunlar tartıldı ve bunlar için karşılıklı çözüm önerileri sunuldu.

 

Şanlıurfa E.A.H. başhekimi Sayın Günak tarafından katılımından dolayı Sayın Zülfikar’a teşekkür plaketi sunularak seminer tamamlandı.